Polecany post

24 listopada 2021, E-migrantka z pogadanka o uchodzcach i powrot do "SOS-u"

Wielomiesieczna juz dyskusja wokol osob probujacych dostac sie do Polski z terenow Bialorusi polaryzuje. Polaryzuje nie tylko takich ja i mo...

5 marca 2015: zanim spakujesz walizki

Troche poradnikowo, ale uwazam temat za uzyteczny. Zwlaszcza, ze spotykam wiele kobiet, ktorym brakuje niezbednych dokumentow i musza po nie wracac do Polski albo angazowac rodzine.

Zanim spakujesz walizki, wyobraz sobie, jakie biura mozesz odwiedzic. Sprobuj wyszukac w sieci adresy i liste dokumentow, jaka bedzie Ci potrzebna. Z mojego doswiadczenia wiem, ze na pewno odwiedzisz:
Biuro ds. Cudzoziemcow
W biurze tym musisz zarejestrowac sie zgodnie z klauzula europejska do 3 miesiecy od przyjazdu - a tak naprawde w ciagu 10 dni. W tej chwili niektore kraje wymagaja takze podania powodu, dla ktorego zamierzasz przebywac na ich terenie. A zatem studia, praca, polaczenie rodzin, przejecie spadku po rodzinie, itp.  Musisz sie tam zjawic najczesciej z tlumaczem (urzednicy nie mowia zasadniczo w innym jezyku niz ojczysty). Dzieki temu posunieciu Ty i czlonkowie Twojej rodziny beda wpisani w rejestr mieszkancow kraju przyjecia i beda mieli np. dostep do tanszej opieki zdrowotnej.
Dokumenty? Zwykle potrzeba dowodu osobistego i odpisu aktu malzenstwa oraz dokumentow malzonka/partnera i innych najblizszych.
Dodatkowo, w ciagu 3 miesiecy musisz dostarczyc kopie umowy o prace/zaswiadczenie o wpisaniu do rejestru przedsiebiorcow i zaswiadczenie o zameldowaniu/ umowe najmu mieszkania. 
- Home Office
gdzie takze trzeba przedstawic dokumenty tozsamosci, odpisy aktu slubu.
- Ministerstwo Edukacji/Urzad pracy
Jesli czujesz, ze mozesz wykonywac podobny zawod do tego, jaki wykonywalas/wykonywales w Polsce, trzeba przygotowac kopie i tlumaczenia wszystkich certyfikatow i dyplomow. Dodatkowo, jeszcze w Polsce nalezy zalegalizowac dyplom w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyzszego i podbic apostile w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
- ZUS/jego odpowiednik w konkretnym kraju
Tam z reguly wymagana jest umowa o prace/ certyfikat posiadania wlasnej dzialalnosci, ew. zaswiadczenie o przyznawanych ulgach (renta, emerytura, zaswiadczenie o pobieraniu zasilku dla bezrobotnych). Taki certyfikat ubezpieczeniowy przedstawiasz w Biurze ds. Cudzoziemcow.

Po sporzadzeniu listy biur i instytucji, warto spisac dane tlumaczy, ktorzy beda na miejscu (czasem takie osoby reklamuja sie na forach lub stronach polonijnych), i ktorzy pomoga porozumiec sie z urzednikami. Nastepna pozycja na liscie to adwokaci i prawnicy. Wbrew pozorom machina urzednicza jest nie tylko opieszala, ale i nieprzyjazna nowoprzybylym. Sama wielokrotnie korzystalam z porad prawnikow i prosilam ich o pomoc w rozstrzyganiu spraw meldunkowych, legalizacji pobytu. Warto miec na podoredziu nazwiska kilku prawnikow i dane organizacji, ktore pomagaja i reprezentuja klienta w urzedach. Zapisz takze dane Ambasady Polskiej (nie wiadomo, co bedzie Cie czekac po przyjezdzie), oni sa w stanie takze pomoc w zalatwieniu pewnych dokumentow.

Last but not least - wystarczajace srodki, aby utrzymac sie na obczyznie przynajmniej 3 miesiace (w praktyce, warto zgromadzic srodki na pobyt polroczny). Zawsze zdarza sie dodatkowe tlumaczenia, prawnik bedzie chcial "cos ekstra". Przyjac tez nalezy, ze wynajem mieszkania wiaze sie z zaplaceniem czynszu za miesiac z gory plus dwa miesiace gwarancji lokatorskiej.

Wyjazd na stale oznacza przede wszystkim dobre i strategiczne planowanie wydatkow i minimalizacje "zagrozen" wynikajacych z naglych wyjazdow po kolejna porcje dokumentow. Zanim wiec spakujesz niezbedne graty, przemysl, co wlozyc do teczek z dokumentami. Zaoszczedzi to stresu i pomoze w trudnym procesie adaptacji do nowej rzeczywistosci.


Brak komentarzy: